کارتینگ آزادی در مشهد

کارتینگ نوعی ورزش موتوری محسوب می شود که توسط وسایل نقلیه‌ی کوچک، چهار چرخ و رو باز انجام می شود. این خودروها که با توجه به نوع طراحی آن ها، کارت، گو کارت، و یا کارت گیربکس/دنده ای نامیده می شوند، در پیست های کوتاه با یکدیگر به رقابت می پردازند.

این ماشین ها معمولاً در میزان سرعت بسیار متنوع هستند؛ برای مثال نوعی از آن به نام سوپر کارت می‌تواند به سرعت بیش از ۲۶۰ کیلومتر در ساعت برسد. البته مدل های دیگر آن که برای استفاده تفریحی مردم در نظر گرفته شده است، دارای سرعت های پایین تری هستند.

تاریخچه کارتینگ در جهان:

آرت اینگلز (Art Ingels) آمریکایی اغلب به عنوان پدر کارتینگ جهان شناخته می شود. او یک سازنده اتومبیل های مسابقه ای بود که اولین مدل از این ماشین را در سال ۱۹۵۶ در جنوب کالیفرنیا ساخت. این ورزش در بین مردم دیگر کشورها نیز بسیار محبوب شد و به سرعت به کشورهای دیگر نیز راه پیدا کرد و در حال حاضر در اروپا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

اولین تولید کننده های این ماشین ها یک شرکت آمریکایی در سال ۱۹۵۸ بوده و McCulloch اولین شرکتی بود که در سال ۱۹۵۹ برای این ماشین ها موتور تولید کرد. بعدها در سال ۱۹۶۰ موتورهای موتور سیکلت برای تولید ماشین کارتینگ مورد استفاده قرار گرفت؛ قبل از این که تولید کنندگان، به خصوص در ایتالیا، شروع به ساخت موتورهای حرفه ای برای این ماشین ها کنند.

تاریخچه کارتینگ در ایران:

۴۵ سال پس از این رویداد جهانی، این نوع ماشین ها توسط دو نفر وارد ایران شد. یکی از این دو نفر فریبرز زینعلی بود که هم اکنون مسئول برگزاری رقابت های کارتینگ در ایران است. به گفته ایشان چون مردم کشور ما قبل از آن نوعی ماشین کارتینگ را در شهربازی ها به عنوان وسیله ای برای تفریح دیده بودند، سخت بود که کارتینگ را به عنوان وسیله ای که جنبه ورزشی دارد به آن ها معرفی کرد.

در سال ۱۳۸۰، ۱۰ داوطلب همراه ۱۰ ماشین کار آموزش خود را شروع کردند. در ابتدا این آموزش ها به صورت تجربی صورت می‌گرفت ولی بعد ها آموزش به صورت آکادمیک نیز انجام گرفت. ۴ سال به طول انجامید تا زمانی که وسایل و امکانات مربوط به کارتینگ در ایران به سطح اول دنیا نزدیک شود.

از سال ۱۳۸۴ به کمک فدراسیون اتوموبیلرانی، مسابقات قهرمانی کشور راه اندازی شد. این رقابت ها هر ساله در ده مرحله برگزار می شود و نفراتی که بیشترین امتیازها را کسب کنند به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

ایران اولین بار در سال ۲۰۰۶ وارد مسابقات جهانی شد و سال ۲۰۱۰ کارتینگ در ایران بهترین نتیجه‌اش را در جایی که سعید علوی در کلاس راک مکان سی و یکم را دریافت کرد، به دست آورد.